eRIZ's weblog: archiwum: sierpień 2006

PHP, webdesign, Linux, Windows i inne, bo nie samym chlebem człowiek żyje

Koniec wakacji i zmiany…

Ano dzisiaj mamy już 31 sierpnia… Oficjalnie koniec wakacji, ale na szczęście, dzięki Romanowi G. mamy aż cztery dni gratis :D

Cóż, szkoła jak szkoła, ale od tego roku zacznie się już kolejny etap – liceum. Przeglądam sobie forum i jak na razie, to towarzystwo jest nawet nawet :). Zresztą, przekonam się co i jak 4. września.

Odnośnie zmian: coś mi nie pasowało w layoucie od dłuższego czasu. Dzisiaj miałem chętkę i postanowiłem wprowadzić lekkie zmiany. Zresztą, chyba widać – „metadane” wpisu powędrowały w mniej rozpraszające miejsce. Dodałem parę linków u góry i zastanawiam się jeszcze nad wyciągnięciem kategorii z tej listy rozwijanej. Chcę to koniecznie upchnąć nad linkami, bo tam jest chyba jeszcze za pusto. Kiedyś pewnie jeszcze złapię natchnienie i jakoś wcisnę.

Gadu-Zasradu

Wiszę sobie wczoraj na necie, konwersuję via GS. Wszystko się nagle rozłącza. Co jest u licha? Wszystko wiemy: siadły serwery.

Viva la Jabber!

WXP: Usuwanie wirusów z System Volume Information dla „zielonych”

Często się zdarza, że skaner antywirusowy pokazuje komunikat, iż w folderze C:\System Volume Information\… znajduje się wirus i nie można go usunąć. Opiszę, jak umożliwić antywirusowi usunięcie szkodnika z tego foldera.

Najpierw logujemy się na konto użytkownika z przywilejami administracyjnymi (najczęściej – administrator).

Umieszczę dwa opisy, ponieważ rozwiązanie jest inne dla WXP Home, a inne dla WXP Pro.

więcej

Firefox – czy to kolejny Lenin?

Firefox jest promowany. I bardzo dobrze, bo IE jest wręcz tragicznie. OK, ale powoli zaczynam mieć dość propagandy Liska. Firefox tu, Firefox tam (ostatnio nawet na polach), szczerze mówiąc, to mam go powoli dosyć.

więcej

Migracja

Od jakiegoś czasu na moim portfolio można znaleźć informację o zmianę adresu e-mail. Dlaczego zmieniłem (a właściwie zmieniam)? Powód jest prosty – poprzedni ISP oferował marnej jakości usługi w stosunku do ceny. Dlaczego uważam, że do ceny? Ponieważ mój obecny oferuje mi dużo lepszą ofertę za mniejsze pieniądze. Dzięki temu można jeszcze było wziąć domenę. Zmieniły się adresy do webloga jak i do samych wpisów (wreszcie mod_rewrite działa jak należy). Na razie wszystko jest jeszcze w fazie beta, ale już powinno być ok. Jeśli zauważysz, że coś jest nie tak, to daj znać.

Simlock w Siemens C75 (w x65 też powinno zadziałać)

Na początku potrzebujemy kabla serwisowego do nowej serii >=x65 (w porównaniu z poprzednią ma wlutowane dodatkowe dwa oporniki). I tu zaznaczę: nie da się tej operacji przeprowadzić za pomocą kodu, przez podczerwień czy Bluetooth! Wielu pisze, że potrzebnych jest kilka programów czy jakoś. Ja pokażę Wam jak pozbyć się simlocka za pomocą minimalnego zestawu programów. Potrzebne będą nam px65v4 (midlet do obliczania kodów) i PapuaUtils.

UWAGA: korzystając z mojej instrukcji robisz to na własne ryzyko! Nadmienię, iż ściągając simlocka tracisz gwarancję na telefon!

więcej

Latające Pentium

Dostałem kompa do roboty.Wolno chodzi, zrób coś z tym. OK, zabrałem się. Najpierw na miejscu pomęczyłem się trochę (kursor przy 20% zużycia procka dosłownie się zacinał). Zacząłem od wyłączenia niepotrzebnych usług, zablokowałem na próbę antywira (czasem przez nie się tnie), ale kiszka – dalej się cięło jak wcześniej (no, może trochę mniej). Szybkie przejrzenie ustawień BIOS-u i zauważyłem, że napęd CD i HDD są na jednej taśmie. Tak się składało, że była jeszcze w szufladzie zapasowa tasiemka. OK, podłączyłem, ale już na etapie testowania pamięci się wieszał. Poprzestawiałem napędy we wszystkich możliwych kombinacjach i doszedłem do wniosku, że drugi kanał IDE jest coś „nie tego”. Wróciłem do poprzedniego ustawienia…

więcej

Vista

Najbardziej rozbawiło mnie kasowanie skrótów z pulpitu w becie Visty i w ogóle sama Vista. Na blogu urzenia.net znalazłem wpis z rozwinięciem nazwy nowego „czegoś” z Microsoftu, gdyby owa nazwa była akronimem. Do tej pory MS był (i jest) na bakier z bezpieczeństwem w swoich systemach. Skoro projektanci systemów nie mogą sobie poradzić z jego poprawą, to najprościej umyć ręce i zostawić wszystko na głowie użytkownika. Do tej pory potwierdzało się raz, no góra dwa w Oknach. Ale żeby teraz siedem?

więcej

Trochę kultury!

Tak sobie przeglądałem statystyki mojego webloga i muszę przyznać, że byłem mile zaskoczony. Tylu osób pierwszego dnia się nie spodziewałem. Fakt, na razie niewiele, ale…

Wpis ten powstał ze względu na komentarze pewnego kolegi, któremu widocznie się coś nie podoba i nie potrafi tego opisać w cywilizowany sposób.

Nikomu nie narzucam swojego zdania. Każdy ma prawo do własnych poglądów, łącznie ze mną. A że postanowiłem je upublicznić, to jest moja sprawa – nie chcesz, nie czytaj. Można się nie zgodzić z moim zdaniem, owszem – po to są komentarze. Ale niektórzy widocznie nie wiedzą, jak nasz ojczysty język jest bogaty. Do czego zmierzam – otóż dzisiaj jeden z „czytelników” pytał mnie się w komentarzach po co ja to wszystko piszę – w dość niecenzuralny sposób. Nie ingeruję w treści komentarzy, nie lubię ich usuwać. Ale wulgaryzmów nie toleruję!

ikspe – format, część pierwsza: przygotowania – teoria

Coś się powaliło mojemu XP-kowi, więc co – przyszedł czas na formatkę. Wczoraj kompletowałem sobie zestaw tweaków, dzisiaj pora na soft. Przybliżę tu również trochę zarys mojej instalki.

więcej

Szufladka