eRIZ's weblog: archiwum: kwiecień 2008

PHP, webdesign, Linux, Windows i inne, bo nie samym chlebem człowiek żyje

mode con codepage…

Mamy już 2008. rok… Jakiś czas temu zacząłem się zastanawiać, jak to było z IT kiedyś a jak jest teraz… Pamiętacie to słynne polecenie mode? Startujący Windows 9x witał userów linijkami z autoexec.bat

Tak się składa, że w tym roku mija moja 10. rocznica babrania się z komputerami. :D

więcej

Szyfrowanie dla zielonych – TrueCrypt: wstęp

Często się zdarza, że z jednego komputera korzysta kilka osób, a niejednokrotnie przy użyciu jednego konta. Ale nie tylko w takim przypadku możemy potrzebować zaszyfrowania danych, aby nikt niepowołany nie mógł się dostać do naszych skarbów. Przyda się więc sejf.

Kiedyś było to utrudnione, ponieważ istniały wyłącznie aplikacje komercyjne służące do tego celu. Jednak nie jesteśmy na lodzie, ponieważ powstał TrueCrypt, na licencji podobnej do GPL.

więcej

Pokojowa nagroda Nobla

Na Świecie rozboje, kradzieże, ptasia grypa na Wiejskiej 12, chomiki starają się przejąć władzę, bo kaczki wszelakiego rodzaju się panoszą. Wszyscy zapomnieli o jednej, bardzo ważnej rzeczy – pokój.

Nagroda Nobla w kategorii pokojowej była już przyznana kilka razy, ale ciągle nie potrafię pojąć jednego, jedna rzecz nie daje mi spokoju…

więcej

Siemens x55/x65: WAVE jako dzwonek – realtone

W wielu telefonach, jako format nagrywania, wykorzystywany jest AMR. Cóż, jakością to nie grzeszy, na dzwonek nie we wszystkich da się taki plik ustawić.

Ale Siemensy obsługują pliki WAVE, więc posiadacze tych telefonów mogą się cieszyć „melodyjkami” trochę lepszej jakości niż dyktafonowe nagrania.

A więc, do dzieła!

więcej

Szufladka