eRIZ's weblog: archiwum: marzec 2007

PHP, webdesign, Linux, Windows i inne, bo nie samym chlebem człowiek żyje

Zabezpieczanie skryptów/serwera

Pozwoliłem sobie rozpocząć pewien cykl nt. różnych problemów, na które mogą się natknąć użytkownicy Apache’a (i to niekoniecznie administratorzy). Tym razem skupię się na podstawowym zabezpieczaniu stron serwowanych przez Indianina.

Zwiększanie poziomu bezpieczeństwa stron można podzielić w zasadzie na kilka części. Wszak nie jest to tylko zadanie administratora naszego serwera, lecz również nasze, osób tworzących aplikacje „webowe”. Nie chodzi tylko o zapobieżenie destabilizacji działania serwisu, lecz również o ochronę danych naszych gości, co nakazuje nam ustawa o ochronie danych osobowych.

więcej

Poradnik Szklarza – wyszukiwanie plików: locate

Kolejny odcinek serialu „Poradnik Szklarza”. Jednym z podstawowych zadań, jakie wykonujemy praktycznie na co dzień jest wyszukiwanie plików. Wszyscy wiemy, jakie badziewne narzędzie oferuje Windows prosto z fabryki. Fakt, w najnowszych wersjach jest ono „przyspieszalne”, ale rzeczywistość ma się trochę inaczej – zamiast czegoś sprawnie działającego dostajemy żółwia spowalniającego system.

Na szczęście, nie zostaliśmy na lodzie. „Paru” innym użytkownikom systemu monopolisty koncept Windowsowej wyszukiwarki również, delikatnie mówiąc – nie przypadł do gustu.

więcej

Żaby na „aby aby”, a rak – byle jak – współczesny programista?

Programowanie, programowanie, programowanie… OK, znajomość języka, to podstawa, algorytmy są właściwie najważniejsze. Kiedyś – assembler, kilkanaście KB (kilobajtów) dostępnej pamięci, bezpośredni dostęp do procesora. Dzisiaj – C#, C/C++, Delphi, GB pamięci trwałej i swobodnej. Same procki dużo szybsze od tych „pierwotnych”. Niby wszystko jest w porządku, ale czy do końca?

Jak się rozwinęła osoba programisty?

więcej

Google Apps for Your Domain i JID we własnej domenie

Masz własną domenę i konto Jabbera? Na jakim serwerze? Ok, niech Ci będzie. Ale czy nie bardziej profesjonalnie byłoby, gdybyś miał(a) JID we własnej domenie? Pewnie, że tak, ale mało który hosting udostępnia serwer Jabbera jako jedną z usług. Z pomocą przychodzi Google ze swoją usługą Google Apps for Your Domain.

Usługa udostępnia również konto pocztowe GMail, ale w przeciwieństwie do „zwykłego” GMaila konto nie zwiększa swojej pojemności. Za to mamy je we własnej domenie. ;]

Co jeszcze? GTalka, Calendar, Web Pages…

OK, co robimy?

więcej

Szufladka