eRIZ's weblog: archiwum: kwiecień 2007

PHP, webdesign, Linux, Windows i inne, bo nie samym chlebem człowiek żyje

SOA#1

Dzisiaj coś mnie tknęło, żeby przejrzeć moje składowisko (czytaj: różne, zazwyczaj nikomu niepotrzebne pierdoły, z których najwyżej ja byłbym w stanie skorzystać; upraszczając, można by to nazwać pawlaczem). Tam, gdzie trzymałem zapisane strony (gdy internet nie był rozpowszechniony, to ten katalog był moją składnicą wiedzy) natrafiłem na pewien artykuł z JoeMonstera o Ciężkiej doli serwisanta. Teraz mi się przypomniało pewne wydarzenie z zamierzchłej (czas jest pojęciem względnym, zwłaszcza w IT) przeszłości…

więcej

Beattraax – pierwszy teledysk!

Notka opublikowana z kilkudniowym opóźnieniem, ale…

Swego czasu Beattraax jednym zdaniem wspomniał, że jest w trakcie kręcenia teledysku do Project Well. Ci, co czekali – wreszcie się doczekali, dotrzymał obietnicy i: Panie, Panowie, oto Beattraax i jego pierwszy klip Project well:

Musisz mieć zainstalowaną i włączoną wtyczkę Flash.

Polonizacja TinyMCE krok po kroku

Pisałem już o instalacji TinyMCE na własnej stronie. Na dzień dobry, jest on tylko w języku angielskim, co w wielu przypadkach utrudnia pracę (oczywiście ci, dla których (X)HTML, to bułka z masłem – więc raczej nie ;)). W odpowiedzi na pytania niektórych osób powstała ta notka.

Najpierw musimy sobie przygotować paczkę do instalacji.

więcej

Photoshop+PNG = problemy?

Czy nie zastanawiałeś(aś) się czasem, że Photoshop zapisuje odrobinę za duże PNG-i? Gdy pliki stworzone w konkurencyjnych programach mają np. 10kB, to w PS-ie 20? Manipulowanie opcją przeplotu przynosi mizerne efekty? Z powodu wskazań w „Save For Web” wolisz wybrać JPEG/GIF?

Do tego dochodzi niemożność wkomponowania obrazka w tło strony pod IE pomimo, że kolory teł są takie same, tak jak tutaj?

zrzut w IE

Jest na to sposób!

więcej

Dwukolumnowy proporcjonalno-stały layout bez problemów

Gdyby nie to, że IE<=6 potrafi płatać przeróżne figle, to webmasterzy mieliby dosłownie sielankowe życie. :) A tak, trzeba się męczyć (może to celowe działanie Stwórcy, aby zarobki nie pospadały? :D). Załóżmy, że IE w pełni obsługuje (no co? Pomarzyć nie można?! ;P) wszelkie standardy, zachowuje się tak, jak inne przeglądarki. O ile w przypadku IE7 nie jest już tak źle, to IE6 działa tak, że tylko lokalni szamani są w stanie przewidzieć, jak zostanie zinterpretowana konkretna strona…

Załóżmy, że IE6 obsługuje wszystko jak trzeba. Wtedy wystarczyłby np. display: table-cell i wszyscy byliby zadowoleni. Wracamy na Ziemię i kończy się sielanka… Co można zrobić?

więcej

Przerwa?

Z powodu utrudnionego dostępu do neta (słaba antena :S) czasowo nie będę publikował nowych notek.

Niemniej jednak szykuje się (r)ewolucja w weblogu. :) (tak dokładniej, to inBlueDiaryV2) ;)

Szufladka