eRIZ's weblog

PHP, webdesign, Linux, Windows i inne, bo nie samym chlebem człowiek żyje

Photoshop+PNG = problemy?

Czy nie zastanawiałeś(aś) się czasem, że Photoshop zapisuje odrobinę za duże PNG-i? Gdy pliki stworzone w konkurencyjnych programach mają np. 10kB, to w PS-ie 20? Manipulowanie opcją przeplotu przynosi mizerne efekty? Z powodu wskazań w „Save For Web” wolisz wybrać JPEG/GIF?

Do tego dochodzi niemożność wkomponowania obrazka w tło strony pod IE pomimo, że kolory teł są takie same, tak jak tutaj?

zrzut w IE

Jest na to sposób!

Wystarczy PngOptimizer.

Swego czasu, borykałem się z tymi problemami i musiałem unikać PNG – raz: obrazki wychodziły większe objętościowo, dwa: wspomniany przeze mnie problem z IE.

Tak naprawdę, zaczęło się od tego, że po wstawieniu mojej stopki (mały pasek @PNG24) na forum, któro nakładało limit 10kB na obrazki w podpisie. Mój obrazek miał ~16kB. Wówczas, praktycznie bezradny popytałem, co jest nie tak z obrazkiem, bo powinien być trochę lżejszy. Poradzono mi w(y)łączenie przeplotu przy eksporcie (już nie pamiętam ;P), ale niewiele to dało – musiałem po prostu obciąć graficzkę.

Głowiłem się trochę, jak rozwiązać m.in. ten problem (IE wtedy było na dalszym planie). Parę dni (sic!) googlowania i natrafiłem na PngOptimizer. Jest to aplikacja dla Win2k/WXP (nie wiem, jak jest z Vistą) na licencji GPL (coś dla grzebiących albo developerów:)). Program jest niewielki i można go użyć na dwa sposoby: „wyklikaczem” albo z konsolki. W przypadku tego programu o niebo wygodniejsze jest „wyklikanie”, ponieważ cała filozofia sprowadza się do przeciągnięcia interesujących nas plików do okna programu. Dodatkowo, możemy przekonwertować np. GIF/JPG/TGA na PNG w ten sam sposób. ;)

Jakie wyniki? W zależności od urozmaicenia grafiki można osiągnąć ciekawe rezultaty. Zazwyczaj, po eksporcie do PNG z Photoshopa i optymalizacji otrzymujemy maksimum (statystycznie) 90% początkowego rozmiaru pliku. Niejednokrotnie mi się zdarzyło, że po optymalizacji było to zaledwie kilkanaście procent!

A co z IE? Wszystko jest już OK:

zrzut w IE, po wszystkim

IMHO niezbędne narzędzie w warsztacie webdesignera.

13 komentarzy

dopisz swój :: trackback :: RSS z komentarzami

RSS z komentarzami :: trackback

Skomentuj

Możesz używać znaczników XHTML. Dozwolone są następujące tagi: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre lang="" line="" escaped="" cssfile="">

Wszystkie komentarze przechodzą przez moderację oraz filtry antyspamowe. Nie zostanie opublikowany komentarz, jeśli:

  • Jego treść obraża kogokolwiek.
  • W treści znajdują się wulgaryzmy i słownictwo ogólnie uznane za nieprzyzwoite.
  • Mam wątpliwości co do autora wpisu (Wszelkie anonimy są kasowane - niezależnie od zawartości - wpisz prawdziwy e-mail. Jeśli usunąłem, Twoim zdaniem, komentarz niesłusznie - daj znać). Zdarza się, iż sprawdzam kim jest komentujący.
  • Zawiera jakąkolwiek formę reklamy.

Warning: Undefined variable $user_ID in /usr/home/er1zpl/domains/eriz.pcinside.pl/public_html/weblog/wp-content/themes/inBlueDiary/comments.php on line 112

Szufladka