eRIZ's weblog

PHP, webdesign, Linux, Windows i inne, bo nie samym chlebem człowiek żyje

WordPress – jest sens…?

Wszyscy zniecierpliwieni czekali na najnowszego WordPressa. Ja nie.

Dzisiaj (wczoraj) opublikowano wreszcie wersję stabilną (na razie, co do tego pewności nie ma; zobaczymy, kiedy wyjdą pierwsze łaty). Zaczęły się za to bardziej kotłować w mojej głowie myśl o zmianie silnika blogowego…

Ok, ale do wyboru jest mało alternatyw. Oczywiście, odpadają wszelkie gotowce typu Jogger, czy Blogspot. Dlaczego? Nie pozwalają grzebać, a już na pewno uniemożliwią mi wprowadzenie „zabawek”, które chcę wykorzystać w nowej wersji inBlueDiary. O innych problemach nie wspomnę.

Jest jeszcze kilka alternatyw. Ostatnio zauważyłem modę na wykorzystywanie Drupala jako silnika blogowego. Jest też Movable type, czy Textpattern. Poszukuję rozwiązań jak najbardziej minimalistycznych, a więc Drupal raczej odpada. Perla nie lubię, więc MT też. Textpattern jako tako wygląda, ale trochę „osobliwy” jest, jak na moje oko.

Rozwiązanie: spróbuję wynaleźć koło na nowo. Pewnie niektórzy zdziwią się, po co, czy coś takiego. Powodów mam kilka…

  • maltretowanie serwera

    „Nie czyń drugiemu, co Tobie niemiłe.” WordPress, bądź co bądź, to jednak kobyła; w sumie, nie ma się co dziwić – powstał, aby zadowolić jak najwięcej użytkowników. Ale miejscami, to już IMHO przesada (ładowanie wszystkich opcji naraz do pamięci?)…

  • klarowność kodu

    Niektóre rozwiązania użyte w WP są często dziwne – najprostsze rzeczy przechodzą przez dziesiątki filtrów, wymagają niewiadomo ilu wtyczek… Szczena mi opadła, gdy kiedyś zerknąłem na podgląd regułek Rewrite’a (nota bene, parsowane przez PHP, a nie przez serwer; może wygodne, ale kto wpadł na taki dziwny pomysł?). Często, żeby dojść co do czego, to trzeba się przekopać i to głęboko. Przynajmniej wg mnie.

  • „odporność” na błędy

    Pamiętacie sytuację o publikacji wersji WP z prezentem w środku (exploit umożliwiający atakującemu dowolną manipulację kontem serwera)? Tutaj kod będę mógł edytować tylko ja. Nadpobudliwi działacze Open Source zaczną mi pewnie wyrzucać, że testowane przez wielu ludzi, to można szybko bugi wyłapać. Ok, ale do kodu mają również dostęp exploiterzy, którzy będą starali się wykorzystać luki. A tak, to będą musieli strzelać w ciemno. :P Fakt, nie da się napisać softu w 100% wolnego od błędów, ale przynajmniej zminimalizuję prawdopodobieństwo ewentualnego włamania.

  • wylęgarnia nowych pomysłów

    Oprócz samych powodów czysto „kodowych” znajdą się też pozostałe – np. sprawdzenie się, zdobycie nowych doświadczeń, ale i także okazja do usprawnienia i uzupełnienia mojego frameworka, całego arsenału bibliotek.

  • pozbycie się zbędnego balastu

    Na samą myśl o tym, co się dzieje podczas generowania tej notki, to aż ciarki mi po plecach przechodzą… :S Do tego, TinyMCE, którego nie używam, inne…

  • cache

    Wreszcie będę miał pełną kontrolę nad cachem. Przynajmniej będę wiedział co, i jak cache’ować. Mam shmop na serwerze, to czemu by nie poszaleć? ;]

  • pewien chaos w WP

    Np. przy pobieraniu list kategorii jestem skazany na zwracanie gotowych list wyliczeniowych w HTML-u. Często przydałyby się zwykłe tablice, abym mógł je przerabiać sobie po swojemu w szablonie. Owszem, mogę napisać filtry, etc, etc, czy przerobić źródła WP. Ale jak wyjdą jakieś łatki i dojdzie do tego, że w kodzie, który edytowałem znajdzie się luka? Na dodatek, poprawka mojego jeszcze by więcej czasu zajęła…?

  • zminimalizowanie użycia bazy

    Po kiego grzyba trzymać wszystko w bazie, jak można trzymać wiele w plikach? A jak jeszcze uwzględni się Zend Optimizera/eAcceleratora? Wtedy kop murowany. ;]

Owszem, mogą być pewne problemy, jak spam, kanały, itp. Z tym pierwszym zamierzam sobie poradzić poprzez Sblama, Atom przez SimpleXML. Jedyną rzeczą, nad którą się jeszcze zastanawiam, są trackbacki, ale myślę, że nie będzie źle. ;]

Jak się wszystkie inne plany powiodą, to myślę, że coś swojego zmajstruję. ;]

A Wy co o tym sądzicie?

12 komentarzy

dopisz swój :: trackback :: RSS z komentarzami

RSS z komentarzami :: trackback

Skomentuj

Możesz używać znaczników XHTML. Dozwolone są następujące tagi: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wszystkie komentarze przechodzą przez moderację oraz filtry antyspamowe. Nie zostanie opublikowany komentarz, jeśli:

  • Jego treść obraża kogokolwiek.
  • W treści znajdują się wulgaryzmy i słownictwo ogólnie uznane za nieprzyzwoite.
  • Mam wątpliwości co do autora wpisu (Wszelkie anonimy są kasowane - niezależnie od zawartości - wpisz prawdziwy e-mail. Jeśli usunąłem, Twoim zdaniem, komentarz niesłusznie - daj znać). Zdarza się, iż sprawdzam kim jest komentujący.
  • Zawiera jakąkolwiek formę reklamy.

Szufladka