Warsztat: Executor
Że tak to określę – recenzja!
Executor, to nie jest żaden kat, czy coś w tym stylu, ale programik, który z pewnością spodoba się maniakom klawiatury.
Brakuje czegoś w standardowym okienku Uruchom?
Z życia wzięte…
Swego czasu, „zniesmaczony” brakiem jakiegoś programu, który ułatwiłby mi życie (ponieważ nie cierpię, gdy czegoś nie da się zrobić samą klawiaturą czy samą myszą; ale bez przesady – grafiki klawiaturą mazał nie będę), to napisałem sobie w ukochanym przeze mnie Delphi programik dumnie ochrzczony „QuickRunner”. Tak BTW, to w kodzie się sam nie łapię, bo tyle nawalone.
Ot, prezentowało się to mniej więcej tak:
Nie będę się nad tym rozpisywał, bo to tak naprawdę puszka Pandory i tylko ja wiem (albo i nie :D), jakie to coś ma fochy (a zdarzają się, zwłaszcza przy odpaleniu w WinAMPie radia) i co się pod kombinacjami kryje.
Idea
Dzisiaj, przeglądając RSS-a z Softpedii natrafiłem na freeware’owy programik zwany Executorem. Pomyślałem sobie, że kolejny marnej jakości ułatwiacz. Ale się pomyliłem, bo byłem bardzo mile zaskoczony po uruchomieniu programiku. Widać, autor musiał też „zgeeczeć” na punkcie klawiatury, bo główną siłą programu są tzw. „keywordy” – bardzo łatwo można uruchamiać zdefiniowane wcześniej programy bezpośrednio z linią poleceń ustawioną w mini-szablonach, np. ping serwer może zostać zamienione na np. ping -l 4096 -t serwer, co w rzeczywistości bardzo ułatwia pracę. O podpowiadaniu ostatnio używanych poleceń i składni skonfigurowanych keywordów nie wspomnę. Jest nawet kalkulator i sterowanie WinAMPem. Czy trzeba czegoś więcej?
Takie rozszerzone aliasy rodem z basha.
Sam program nie zżera aż tak wielu zasobów (coś w okolicach 8MB w RAM-ie), posiada obsługę skinów no i bardzo dużą konfigurowalność:
Konfiguracja
IMHO najważniejsze opcje:
- Steal Win+R hotkey
Najbardziej diabelska i przydatna opcja. Nie będzie wymagało zmiany większości przyzwyczajeń. ;]
- Zwiększ program priority
Paradoksalnie, nie utrudni pracy, a przyspieszy działanie programu. Przecież stanie spoczynku nic się nie dzieje, tylko po naciśnięciu kombinacji przypisanej do programu priorytet jest podbijany do ustawionego w opcjach.
Reszta opcji już wedle uznania. Ci – co lubią grzebać – będą usatysfakcjonowani.
Keywordy
Właściwie, to przechodzimy do meritum programu. Na dzień dobry, dostajemy gotowy zestaw wybranych przez autora kombinacji. Można od tego zacząć, ale dodawać swoje też warto.
Co warto wiedzieć? Program, oprócz samego parametru, oferuje kilka zmiennych, które są wyjaśnione na stronie programu.
Sam program umożliwia również tworzenie prostych skryptów uruchamiających – kluczem jest separator ||, którego użycie również jest opisane w pomocy.
Program wielce użyteczny, polecam!