phpBB by Przemo – rozterki i alternatywy
Niby to zbieżność nazwy z moim imieniem (albo przezwiskiem w sekcji), ale ten wytwór nie jest mojego autorstwa. Dla niewtajemniczonych: jest to polska modyfikacja jednego z najpopularniejszych (o ile nie najpopularniejszego) „skryptu biuletynowego”, czyli tłumacząc z polskiego na nasze – forum dyskusyjnego, które można sobie postawić na własnym koncie www.
Do czego zmierzam: już trzeci rok posiadam na boo.pl konto na stronkę (od niego zaczynałem swoją przygodę z PHP ;)). Jest tam też forum, do którego linka nie podam, bo trzeba mieć wykupione konto na boo. Wracając, jest to niby „tani hosting” (celowo napisany cudzysłowem, bo za taką samą kasę można mieć dużo lepsze konto) i wielu skuszonych możliwością zapłacenia za konto SMS-em po prostu kupuje sobie abonament. Duża liczba użytkowników, to osoby początkujące w dziedzinie projektowania www. Co robią najczęściej? Instalują gotowe skypty ściągnięte z sieci. Jest to albo jPortal (polski system CMS) albo wspomniane przeze mnie w tytule phpBB by Przemo. Pewne osoby czytające ten wpis pewnie zaczną już pisać komentarz przeciwko mnie, że się uczepiłem, czy coś. Owszem, uczepiłem się, bo jest to uzasadnione. Dlaczego? Sam autor modyfikacji pisze wyraźnie na swojej stronie, że jego modyfikacja dwukrotnie dłużej generuje stronę wynikową. Jednak nie tylko to. Skrypt wykonuje w porywach aż 19 zapytań do bazy danych. Na forach ludzie piszą, że można wyłączyć część modyfikacji i usprawnić działanie phpBBbP. Ale, tak na dobrą sprawę, kto to robi? Skoro wspomniani przeze mnie na początku użytkownicy boo.pl mają problemy z zainstalowaniem skryptu, bo nie potrafią przeczytać w pomocy hostingu jaki jest adres serwera MySQL, to o wyłączaniu modów nie można nawet pomarzyć! A tych for jest tam kilkadziesiąt, o ile nie więcej. I to w dodatku pojedyncze, max 10 użytkowników albo i mniej. Ich to nie obchodzi? Obciążając bazę obciążają oni nie tylko swoją, ale także i innych. Jaki jest wniosek? Używać alternatyw. Jeśli masz budżet, to możesz zainwestować IPB (choć słyszałem, że jest on ponoć dziurawy, ale nie chce mi się w to wierzyć) lub vBulletin. Więcej do czynienia miałem z tym pierwszym i mogę go spokojnie polecić tym, którzy chcą postawić forum „na poważnie”. Obecnie jest przygotowywana aktualizacja i uważam, że inwestycja jest opłacalna. Co do vBulletin, to – niestety – szczegółów nie znam.
Ale nie są tylko płatne alternatywy. Już jakiś czas temu natknąłem się na SimpleMachines Forum. Jest to darmowa alternatywa dla wspomnianych przeze mnie wcześniej biuletynów. Na razie jest w wersji release candidate, ale nie oznacza to, że nie jest stabilna. Testowałem ten skrypt i jestem z niego zadowolony. Szybki, w miarę dopracowany i ogólnie OK. Trochę mniej obeznanym z PHP instalację i konfigurację ułatwi z pewnością duża liczba dodatków na stronie producenta i wygodny instalator pakietów. Dodam, że skrypt posiada możliwość zainstalowania polskiej wersji językowej. Administratorom przyzwyczajonym do phpBB może sprawić na początku pewne problemy z powodu inaczej rozmieszczonych opcji (ze względu na większą ich ilość), ale nawet bez manuala „w ręku” można bez problemu rozeznać się gdzie co jest.
Wraz z „paczką” dostajemy również konwerter, który umożliwi bezbolesne przejście z phpBB na SMF.
PS. Natrafiłem na dyskusję nt. phpBBbP.
vBulletin to świetny skrypt.
Choćby http://forum.joomla.pl/ chodzi ooraz http://ubuntuforums.org/ .
Używa lekkiego JavaScript, a przez komercyjność wszelkie, nawet darmowe motywy, są wyjątkowo profesjonalne.