eRIZ's weblog

PHP, webdesign, Linux, Windows i inne, bo nie samym chlebem człowiek żyje

Pełna organizacja – pełną parą, gdziekolwiek jesteś

Kto dzisiaj nie ma komórki…? No właśnie, będą to pojedyncze osoby (a w przypadku Czytelników prawdopodobnie ich nie będzie). Część z Was pewnie korzysta z telefonu w celach, do których został on pierwotnie stworzony – rozmowy i ewentualnie SMS-y. Coraz częściej jest to również kalendarz oraz korzystanie z mobilnego dostępu do internetu. Tylko, czy to możliwe, żeby geek nie grzebał w swojej cegłówce? :P

A’propos kalendarza – wiele osób posiada również kalendarz na komputerze – czy to Outlook, czy Sunbird/Thunderbird + Lighting. A nie intrygowała Cię czasem opcja „zdalna synchronizacja”, czy SyncML w telefonie? :> Dzisiaj powiem o niej co nieco. ;)

Tak naprawdę, to chyba nie da się w dzisiejszych czasach żyć bez kalendarza/organizera. Spotkania, czy chociażby sprawdziany… Ciężko czasem to wszystko zapamiętać. PIM-ów do dyspozycji mamy kilka, ale liczy się właściwie tylko wspomniany przeze mnie wcześniej tercet – Outlook, Sunbird albo Thunderbird + Lighting (który – nota bene – dołącza funkcjonalność Sunbirda do klienta poczty). Zaletą tego ostatniego połączenia jest brak konieczności uruchamiania zewnętrznej aplikacji, oprócz „mailera”.

Pewnie niektórzy się dziwią, dlaczego nie korzystam z aplikacji SaaS (np. Google Calendar, GMail, itp). Mam wiele powodów, które byłyby tematem na osobną notkę; nie teraz jest na to miejsce. Korzystam z niezależnych rozwiązań (gdy tylko to możliwe).

Ok, jest kalendarz, w telefonie też prowadzimy pewnego rodzaju zapiski. A gdyby tak mieć kalendarz z tymi samymi wpisami jednocześnie na komputerze i na cegłówce? Dzisiaj prawie każdy telefon posiada implementację protokołu SyncML, który umożliwia synchronizowanie danych organizera. Dodatkową zaletą jest fakt, że synchronizacja może przebiegać w sposób „różnicowy” – faktycznie przesyłane są tylko dane dotyczące zmian – skasowanych/dodanych/zmienionych wpisów kalendarza, kontaktów, itp.

Dołączając do tego fakt, że pakiety na dane są dziś dostępne w każdej sieci i taryfie, nie mamy problemu wysokich opłat. Średnio, przesyłanych jest około 10 KiB danych na synchronizację (pomijając pełną – zazwyczaj pierwszą – wtedy przesyłane są wszystkie, a nie tylko różnicowe).

Użytkownicy PDA/Palmofonów/Smartphone’ów z Windows Mobile są we wręcz komfortowej sytuacji – tandem ActiveSync z Outlookiem sprawuje się perfekcyjnie i synchronizuje dane zaraz po połączeniu telefonu z komputerem. Ale miejmy nadzieję, że kiedyś będę mógł korzystać z jakiegoś HTC i pomęczyć się z Thunderbirdem, wtedy na pewno napiszę co nieco na ten temat. ;)

Póki co, korzystam z zestawu Thunderbird + Lighting i organizera w Siemensie S65. Wiem, że nie grzeszy on nowością, ale już pierwsze telefony z kolorowym wyświetlaczem tego śp. producenta posiadały wbudowaną tzw. „zdalną synchronizację”.

prolog – PC

W opcję synchronizacji przez SyncML możemy wyposażyć właściwie każdy popularny PIM. O ile do Outlooka i Sunbirda nie trzeba instalować osobnej wtyczki uaktywniającą kalendarz, to dla Thunderbirda niezbędny jest dodatek Lighting.

Teraz pozostaje pobrać wtyczkę służącą do synchronizowania kalendarza z odpowiednią usługą w Internecie. Na stronie Funambola znajdziemy wtyczki do najpopularniejszych programów, a także serwer, jeśli ktoś miałby możliwość postawienia takowego. Dodatek Funambol Plugin dla produktów Mozilli znajdziemy również na oficjalnej stronie producenta PIM-a. W przypadku Mozilla Addons, konieczna jest jeszcze rejestracja w serwisie. Nie powinna ona stanowić żadnego problemu. ;) Na stronie Funambola, znajdziemy ją w sekcji Community Projects.

konto synchronizacji

Teraz potrzebujemy konta na serwerze pośredniczącym w procesie synchronizacji. Może to być dedykowany serwis Funambol albo ScheduleWorld. Właściwie, to do wyboru do koloru – oba serwisy korzystają z tego samego oprogramowania, tylko są inaczej zapakowane. ;) Właściwie, to można korzystać z konta Funambola. Jest mniej do roboty. ;P

Gdy już zarejestrujemy się w wybranym serwisie, musimy skonfigurować wtyczkę na komputerze. W przypadku Thunderbirda/Lightinga odpowiednie opcje znajdziemy w ustawieniach klienta, na zakładce Funambol. Jeśli korzystamy z serwisu producenta wtyczki, wpisujemy tylko login i hasło. W przypadku ScheduleWorld wpisujemy dane zgodnie z informacjami podanymi w e-mailu otrzymanym po rejestracji.

funambol

Musimy jeszcze określić, który kalendarz ma być synchronizowany. Warto również dodatkowo włączyć synchronizację przy starcie programu oraz w określonych odstępach czasowych.

funambol

telefon/urządzenie mobilne

Jeśli telefon nie posiada żadnego klienta bądź korzystamy z Windows Mobile, pobieramy stosowną aplikację ze strony producenta. Zakładam, że posiadasz telefon ze skonfigurowanym połączeniem internetowym.

Konfigurację opiszę na przykładzie mojej cegłówki.

W menu dodatki szukamy opcji zdalna synchronizacja. Klik na edytuj i edytujemy któryś profil, po czym go włączamy. Używamy identycznych danych, co w okienku konfiguracji wtyczki na komputerze.

Siemens, screen Siemens, screen

Zapisujemy dane i uruchamiamy synchronizację na telefonie. ;) Niestety, dane znajdujące się nań znajdujące automatycznie się nie zsynchronizują i trzeba operację przeprowadzać ręcznie (choć w przypadku Windows Mobile może istnieć opcja zautomatyzowania).

Siemens, screen Siemens, screen

coś jeszcze?

Domyślne opcje synchronizacji zakładają różnicowy sposób wymiany danych. Czasem mogą się zdarzyć pewne przekłamania i zapanuje chaos w kilku zdarzeniach. Są to sytuacje sporadyczne, aczkolwiek się zdarzają. Wówczas porządkujemy kalendarz na komputerze i wybieramy Narzędzia-Funambol. Klikamy opcję Recover, Replace all of server data, zaznaczamy dane do uporządkowania i zatwierdzamy.

funambol

Teraz, na telefonie, zmieniamy ustawienia synchronizacji na przesłanie wszystkich danych oraz zastąpienie nimi wpisów w telefonie, po czym uruchamiamy synchronizację.

Siemens, screen

Po przeprowadzeniu „czystki” powracamy do ustawień początkowych – synchronizacja zmienionych danych, dwustronna.

epilog

Mam nadzieję, że tą notką pomogłem komuś okiełznać kalendarzowo-urządzeniowy chaos. ;)

3 komentarze

dopisz swój :: trackback :: RSS z komentarzami

 • Skomentowany przez marines — 10.11.2008 @ 21:53
  Awatar

  jupi! ^^ kochany S65 :D

 • Skomentowany przez usercontrol — 21.11.2008 @ 17:41
  Awatar

  to jeszcze przydałoby się opisać, jak pod linuksem zsynchronizować palmtopa z Windows Mobile z Thunderbirde, z Lighting ;-)

  2.
 • Skomentowany przez eRIZ — 20.12.2008 @ 12:47
  Awatar

  Jeśli będą sprzyjały okoliczności, to będę walczył z WM6. ;)

  Ale tak, czy tak, to zawsze jest Funambol Client dla Windows Mobile i można w ten sposób.

RSS z komentarzami :: trackback

Skomentuj

Możesz używać znaczników XHTML. Dozwolone są następujące tagi: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre lang="" line="" escaped="" cssfile="">

Wszystkie komentarze przechodzą przez moderację oraz filtry antyspamowe. Nie zostanie opublikowany komentarz, jeśli:

 • Jego treść obraża kogokolwiek.
 • W treści znajdują się wulgaryzmy i słownictwo ogólnie uznane za nieprzyzwoite.
 • Mam wątpliwości co do autora wpisu (Wszelkie anonimy są kasowane - niezależnie od zawartości - wpisz prawdziwy e-mail. Jeśli usunąłem, Twoim zdaniem, komentarz niesłusznie - daj znać). Zdarza się, iż sprawdzam kim jest komentujący.
 • Zawiera jakąkolwiek formę reklamy.

Warning: Undefined variable $user_ID in /usr/home/er1zpl/domains/eriz.pcinside.pl/public_html/weblog/wp-content/themes/inBlueDiary/comments.php on line 112

Szufladka