eRIZ's weblog

PHP, webdesign, Linux, Windows i inne, bo nie samym chlebem człowiek żyje

Nowy laptop i instalacja Windows XP – gdzie jest dysk?

Od jakiegoś czasu popularność zaczęły zdobywać komputery, w których dysk twardy jest połączony z systemem za pomocą magistrali Serial ATA. Dzięki temu, można (teoretycznie :P) bez problemu pracować z szybkimi napędami, które nie byłyby w stanie wykorzystywać swoich pełnych możliwości z powodu magistrali (E)IDE.

Coraz więcej osób zwraca się do mnie z pytaniami, co zrobić, aby zainstalować Windows XP na nowych komputerach, gdy Vista instaluje się bez problemu.

teoria

Tak samo, jak każde urządzenie, tak i dysk wraz z magistralą korzystają ze sterowników. Może niektórzy nie zdają sobie z tego sprawy, ale taka prawda. ;) Windows XP istnieje od około 2001. roku, jeszcze przed paroma laty nie było problemów z urządzeniami SATA, gdyż system zawierał sterowniki do najbardziej typowych kontrolerów. No, ale technika nie stoi w miejscu, powstały nowe kontrolery, a przy płycie instalacyjnej nikt nie majstrował. ;) (pomijając, oczywiście, service packi).

I na to znajdowała się rada. Mianowicie, z płytą główną/kontrolerem dostarczano charakterystyczną dyskietkę ze sterownikami. Zawierała ona sterowniki dla instalatora Windows 2000/XP, które pozwalały korzystać z napędów, które zwykle nie byłyby dostępne. Jednak, coraz częściej zdarza się, że dyskietki po prostu nie ma. I tu należałoby się doszukiwać też pewnie powodów marketingowych (po co trzymać stary system przy życiu, który nie przyniesie już małomiękkiemu dochodów). Jednak nie tylko. Coraz częściej w komputerach nie jest montowana stacja dyskietek, a już bardzo mało prawdopodobne, że spotkamy taki napęd w laptopie (notebooku).

mamy dyskietkę, mamy napęd

Jesteśmy w komfortowej sytuacji, nie będzie trzeba niczego innego szukać. Startujemy instalatora Windows XP z płyty CD i uważnie obserwujemy ekran instalatora. Czekamy, aż na dole pojawi się komunikat: Naciśnij F6, aby zainstalować sterownik innej firmy. Wciskamy zatem F6 (może nawet parę razy), po czym wkładamy dyskietkę do napędu. Po paru chwilach zostanie wyświetlony komunikat, w którym należy wybrać sterownik do załadowania. Wybieramy ten odpowiedni dla naszego systemu i urządzenia (najczęściej będzie to coś w rodzaju SATA Controller Driver (2000/XP)) i naciskamy enter. Tyle z nas. ;)

install

nie mamy dyskietki, mamy napęd

I tu powoli zaczynają się schody. Będziemy potrzebowali sterowników producenta płyty głównej. Najczęściej okaże się, że wystarczy nam dołączona do niej płyta CD. Ja ściągnę odpowiednie sterowniki ze strony producenta, w moim przykładzie posłużę się sterownikami nForce.

Oczywiście, procedura pobierania będzie się różniła od producenta i nie będzie zawierała tych samych składników. Najważniejsze, aby przy pobieraniu znaleźć archiwum, które będzie zawierało plik textsetup.oem.

install

Po pobraniu pliku instalacyjnego, należy go wypakować. Wystarczy uruchomić i wskazać, w którym katalogu mają być rozpakowane pliki. Po kliknięciu dalej, zostanie również uruchomiony instalator, który zamykamy, gdyż nam się po prostu nie przyda. ;)

install

Jak już wcześniej wspomniałem, potrzebujemy pliku textsetup.oem, a konkretniej całego katalogu, w którym się znajduje. W moim przypadku, „leży” on w folderze IDE/sataraid. Wystarczy skopiować całą jego zawartość na dyskietkę i postępujemy analogicznie, jak wyżej.

nie mamy napędu

W przypadku braku napędu dyskietek (najczęściej notebook), trzeba będzie się trochę bardziej nagimnastykować. Musimy zmodyfikować instalatora Windows XP, a konkretniej – podać mu nowe sterowniki. Potrzebujemy czystej płyty CD, najlepiej CD-RW (oczywiście, można użyć i jednokrotnego zapisu, wedle uznania; dodany sterownik nie zmienia w żaden sposób pozostałych składników systemu).

I tu muszę zaznaczyć, modyfikacja systemu za pomocą nLite jest niezgodna z licencją systemu Windows! Modyfikacji dokonujesz WYŁĄCZNIE na własną odpowiedzialność.

Po pierwsze, skopiuj całą zawartość płyty instalacyjnej do jakiegoś folderu na dysku. Obojętne, gdzie, byleby było wiadomo, gdzie on jest. ;) W czasie, gdy pliki będą się kopiowały (trochę to zajmie), ściągamy i instalujemy program nLite. Zdobądź również sterowniki kontrolera, jak to opisałem nieco wcześniej.

Po przekopiowaniu plików instalacyjnych systemu na dysk, uruchamiamy nLite i wskazujemy katalog, w którym znajduje się folder i386 instalatora.

install

Będziemy korzystać z dwóch etapów modyfikacji nLite’a – dodawania sterownika do instalacji i tworzenia (wypalenia) obrazu na płytę.

install

W kolejnym kroku dodajemy pobrany/znaleziony sterownik (Add, Single Driver/Dodaj, pojedynczy sterownik) i wskazujemy plik inf. Jeśli wybraliśmy odpowiedni plik, ukaże się kolejne okno:

install

Upewniamy się, że wybrane jest Textmode driver/sterownik trybu tekstowego, zatwierdzamy przyciskiem ok. Mamy dodany sterownik, pora go zintegrować. W tym celu używamy po prostu przycisku next/dalej. Rozpoczynamy proces i przygotowujemy sobie czystą płytę.

install install

Ostatnią czynnością jest nagranie obrazu na płytę. W tym celu, zmieniamy wartość mode/tryb na direct burn/nagraj bezpośrednio i klikamy burn/nagraj.

install

Z tak przygotowanej płyty wystarczy tylko uruchomić komputer i zainstalować system. ;)

9 komentarzy

dopisz swój :: trackback :: RSS z komentarzami

RSS z komentarzami :: trackback

Skomentuj

Możesz używać znaczników XHTML. Dozwolone są następujące tagi: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre lang="" line="" escaped="" cssfile="">

Wszystkie komentarze przechodzą przez moderację oraz filtry antyspamowe. Nie zostanie opublikowany komentarz, jeśli:

  • Jego treść obraża kogokolwiek.
  • W treści znajdują się wulgaryzmy i słownictwo ogólnie uznane za nieprzyzwoite.
  • Mam wątpliwości co do autora wpisu (Wszelkie anonimy są kasowane - niezależnie od zawartości - wpisz prawdziwy e-mail. Jeśli usunąłem, Twoim zdaniem, komentarz niesłusznie - daj znać). Zdarza się, iż sprawdzam kim jest komentujący.
  • Zawiera jakąkolwiek formę reklamy.

Warning: Undefined variable $user_ID in /usr/home/er1zpl/domains/eriz.pcinside.pl/public_html/weblog/wp-content/themes/inBlueDiary/comments.php on line 112

Szufladka