Z pewnością każdy, kto interesuje sie polską sceną tego języka, kojarzy – chociażby ze słyszenia – konferencję zwaną PHPConem.
Są już znane szczególy kolejnej edycji, w tym agenda konferencji, która odbędzie się 21-23 października.
więcej
Nie istnieją idealne systemy operacyjne. Nigdy ich nie będzie, bo są pisane przez ludzi – którzy też nie są idealni.
Ostatnio marudziłem na temat systemów POSIX-owych, dzisiaj znowu będę marudził – co w Windows mi nie pasuje.
Że co? Ty marudzisz na Windows?! – Tak, tak. Mam do czynienia z oboma środowiskami (POSIX i Windows), ale do popełnienia tego wpisu popchnęło mnie to, że niektórzy po prostu bezkrytycznie chwalą Okienka, nawet jeśli nie mają ku temu powodów. Aż chce się powiedzieć, It’s not a bug, it’s a feature!
No to co, zaczynamy!
więcej
Ciekawi mnie, ile osób nie-technicznych wie o tym, czy istnieje i do czego służy twór zwany Task Schedulerem, czy po polsku Harmonogramem Zadań. Techniczni na pewno wiedzą o tym, że istnieje możliwość automatyzacji pewnych zadań w systemie, nie tylko w Windows.
Ale zdziwiony byłem, jak potężne się stało to narzędzie na przestrzeni różnych wersji Windows. Odkryłem to przypadkowo – chciałem odpalać aplikację zaraz po wybudzeniu komputera ze stanu uśpienia. Nie da się? Błąd: da się!
więcej
Telekomunikacja (aka. „Telekompromitacja”) znana obecnie już raczej jako TP (a lada moment – Orange) jak traktuje swoich klientów – o tym już chyba każdy słyszał.
Niestety, chcąc korzystać z usług innych operatorów, dość często trzeba uiszczać opłatę za tzw. „utrzymanie łącza”. Żeby było zabawniej – najtańszy abonament kosztuje mniej o – bodajże – 10zł.
Z papierowymi fakturami każdy abonent jest za pan brat. Ale z e-fakturami już nie do końca. Jak to zwykle z operatorami usług telekomunikacyjnych bywa – pomarudzę.
więcej
Programowanie, to stan umysłu – będę zawsze to powtarzał. Da się to poznać już w pierwszych paru minutach rozmowy z kimś uważającym się za kodera. Naprawdę – konstrukcja używanych funkcji zdaniowych wymienianych przez programistów podczas rozmowy „na temat” jest dość specyficzna i pomimo wcale-nie-takich-trudnych zwrotów – dla zwykłego śmiertelnika jest dość dziwna.
Ale nie o tym chcę napisać. Wspomniałem, że programowanie, to stan umysłu. Czyli zgodnie z definicją, osobnik ów posiadający powinien potrafić zrealizować postawione przed nim zadanie niezależnie od języka.
Z własnego doświadczenia – coś w tym jest. Tak się się stało po bliższej przygodzie z C++ i Qt. Notka trochę filozoficzna.
więcej
Są takie narzędzia, których nie da się zastąpić, bądź ich zamienniki są – delikatnie mówiąc – ubogie. Dla mnie niekwestionowanym liderem będzie Microsoft Office, a już na pewno Outlook. Choćby ze względu na świetną integrację klienta poczty z PIM-em (organizerem). Niestety, ten w Thunderbirdzie pozostawia wiele do życzenia, przynajmniej jeśli chodzi o moje potrzeby. Ale nie o tym mowa.
Mając parę chwil spokoju, postanowiłem się (w końcu :P) przesiąść na platformę 64-bitową. Dość długo siedziałem na wersji 32-bitowej Windows 7, a to dlatego, żeby wypróbować trochę ten system i pomęczyć zakamarki konfiguracji. Nie jest tak świetnie, jak w Uniksach, trzeba się trochę pomęczyć. Jedną z modyfikacji, którą koniecznie chciałem przeprowadzić, było przeniesienie katalogu domowego na inną partycję. Ale Outlook popsioczył.
więcej
Z tej racji, że ze wszystkich operatorów GSM, którzy musieli mnie znosić, to Plus dawał się we znaki, nie mogłem odejść z tej sieci bez słowa.
Chciałbym się podzielić z Wami moim listem pożegnalnym, jaki kilka chwil temu wysłałem do działu Obsługi Kretyna. Ups, miało być Klienta.
Jeśli potrzebujesz inspiracji, śmiało korzystaj.
więcej
Przerabiałem chyba wszystkich operatorów działających w Polsce, tzw. W3 – czyli Orange, Plus, Erę nie osobiście. Pewnie część z Was wie, jak jest poza granicami naszego kraju – koszty (adekwatnie do zarobków) są niższe oraz można nieco aktywniej korzystać z funkcji oferowanych przez współczesne komórki.
Jednakże w naszym kraju pewne nawyki pozostały jeszcze z poprzedniej epoki, więc nie jest tak różowo. Ale zaraz, przecież jeszcze był Play?
więcej
Dzisiaj (jeszcze ;)) trwa BlogDay, czyli wielka wymiana linków w blogosferze.
Zapraszam do przejrzenia moich typów. Niekoniecznie powiązanych z przewodnią tematyką mojego dziennika.
więcej
Od momentu wprowadzenia namiastki obiektów do naszego kochanego języka, coraz bardziej zaczęły nasilać się narzekania, że PHP jest sto lat za konkurencją pod wieloma względami. Pewnie lista narzekań ciągnęłaby się aż do wyczerpania zapasów papieru toaletowego w WC, ale na pewne rzeczy progamista nie ma po prostu wpływu.
Jeśli nie da się czegoś rozwiązać wprost, zawsze można spróbować to… obejść. Wbrew pozorom, w programowaniu zdarza się to nierzadko.
A o czym chcę napisać? O wyrzucaniu błędów przez PHP zamiast wyjątków.
więcej