eRIZ's weblog

PHP, webdesign, Linux, Windows i inne, bo nie samym chlebem człowiek żyje

Jak powstaje notka na eRIZ’s weblog

Przeszło 2,5 roku działania dziennika, a do tej pory nie było jeszcze tego typu notki. ;) No tak, tak, w końcu nie samym chlebem człowiek żyje jako cytat przewodni z Księgi nad Księgami do czegoś zobowiązuje.

Notki jak notki, pewnie niektórzy myślą, co to za filozofia coś napisać artykuł – ot, siadasz i piszesz. Hmm, nie tak do końca. ;) Gdyby było tak prosto, z pewnością publikowałbym notki częściej niż tylko raz na tydzień.

Zapraszam do kuchni.

Temat

To chyba główny problem wielu bloggerów. Jak to wygląda w moim przypadku? Jest to dosłownie chwila. Czasem – podczas rozważań nad jakimś problemem – można natknąć się na kruczek, nad którym trzeba się trochę wysilić. Innym razem, to bardziej złożony problem na forach, czy po prostu czyjaś prośba o pomoc. ;)

Testy

Jeśli notka jest „techniczna” (czyli traktująca o czymś związanym z IT, itp.), a pomysł został przez kogoś zasugerowany, zabieram się do testów. Nieraz parogodzinne, czasem krótsze, ale są. Więc jakaś gwarancja działania moich poradników jest. Ale nigdy nie stuprocentowa. Każdy człowiek jest omylny, mnie to też dotyczy.

Jeśli pomysł sam zrodził się podczas własnych zmagań, staram się zrekonstruować ścieżkę rozwiązania problemu. A nuż przypadkiem coś się zdarzyło? Zawsze można coś przeoczyć, więc lepiej się upewnić.

Tekst

Jest pomysł, jest algorytm, tylko jak go przełożyć z mojego na polskie? ;) No właśnie, nie zawsze jest tzw. natchnienie, więc pomysł ląduje w TODO, a wszelkie potrzebne notatki, pliki, etc, siedzą sobie i czekają na przypływ weny.

Tak nawiasem – posty są pisane w czystym XHTML-u. ;) Ot, takie zboczenie zawodowe. ;)

Materiały

Hmm, suchy tekst nieraz ciężko się czyta, jeden obraz jest wart więcej niż tysiące słów, więc czasem trzeba i postarać się o część wizualną.

Wbrew pozorom, jest to dość czasochłonny proces i wymaga nieco pracy. O ile przygotowanie obrazów (docięcie, miniaturki, znaki wodne) jest dość szybkie, to ponazywanie, upload, wstawienie zajmuje obecnie parę chwil. Ale w przypływie wolnego czasu się to zmieni. ;)

Weryfikacja

Po wstawieniu materiałów, sprawdzam, czy wszystko jest ok, czy czegoś nie ominąłem, czy wszystkie tagi są podomykane. Czasem zdarza się czegoś zapomnieć, kiedyś może będę Tidy do tego używał. ;)

Korekta

Czytam notkę od deski do deski, język i stylistyka, to kwestie dla mnie bardzo ważne. Zazwyczaj dwa „czytania” są wystarczające, ale – jak to w życiu bywa – czasem może zdarzyć się kłoda pod nogami.

Wszystko?

Przeciętnie napisanie notki zajmuje jakąś godzinę, nieraz więcej. Po publikacji daję czasem znać na BLIP-ie (#erizsweblog) o nowej notce. ;)

3 komentarze

dopisz swój :: trackback :: RSS z komentarzami

RSS z komentarzami :: trackback

Skomentuj

Możesz używać znaczników XHTML. Dozwolone są następujące tagi: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre lang="" line="" escaped="" cssfile="">

Wszystkie komentarze przechodzą przez moderację oraz filtry antyspamowe. Nie zostanie opublikowany komentarz, jeśli:

  • Jego treść obraża kogokolwiek.
  • W treści znajdują się wulgaryzmy i słownictwo ogólnie uznane za nieprzyzwoite.
  • Mam wątpliwości co do autora wpisu (Wszelkie anonimy są kasowane - niezależnie od zawartości - wpisz prawdziwy e-mail. Jeśli usunąłem, Twoim zdaniem, komentarz niesłusznie - daj znać). Zdarza się, iż sprawdzam kim jest komentujący.
  • Zawiera jakąkolwiek formę reklamy.

Warning: Undefined variable $user_ID in /usr/home/er1zpl/domains/eriz.pcinside.pl/public_html/weblog/wp-content/themes/inBlueDiary/comments.php on line 112

Szufladka