eRIZ's weblog

PHP, webdesign, Linux, Windows i inne, bo nie samym chlebem człowiek żyje

Google Apps for Your Domain i JID we własnej domenie

Masz własną domenę i konto Jabbera? Na jakim serwerze? Ok, niech Ci będzie. Ale czy nie bardziej profesjonalnie byłoby, gdybyś miał(a) JID we własnej domenie? Pewnie, że tak, ale mało który hosting udostępnia serwer Jabbera jako jedną z usług. Z pomocą przychodzi Google ze swoją usługą Google Apps for Your Domain.

Usługa udostępnia również konto pocztowe GMail, ale w przeciwieństwie do „zwykłego” GMaila konto nie zwiększa swojej pojemności. Za to mamy je we własnej domenie. ;]

Co jeszcze? GTalka, Calendar, Web Pages…

OK, co robimy?

  • Po pierwsze i po najważniejsze – potrzebna jest domena. Ale nie taki alias, który ukrywa właściwą stronę w ramkach, tylko PEŁNOWARTOŚCIOWA domena i dostęp do panelu administracyjnego, za pomocą którego możemy modyfikować DNS-y.

  • Następnie zarejestruj swoją domenę w Google Apps. Nie podam szczegółowej instrukcji. Dlaczego? Jeśli nie sprostasz temu zadaniu, to nie ma nawet mowy, że dalej sobie poradzisz. Google Apps zostały udostępnione w kilku językach i wśród nich nie ma dostępnego naszego ojczystego.

Podam za to parę wskazówek. ;)

  • Rejestracja wymaga uzbrojenia się w cierpliwość; wiele zależy tutaj od czasu, po jakim są aktualizowane rekordy w DNS-ach. Google podaje, iż może to być około 48 godzin. To jest czas maksymalny, ale w większości wypadków bywa on znacznie krótszy.

  • Jeśli chcesz skorzystać z GTalka [email protected], to aktywujesz w panelu startowym chat. Następnie logujesz się za pomocą klienta zgodnie z danymi umieszczonymi w pomocy. Upraszczając, cała filozofia sprowadza się do wpisania w parametrach połączenia talk.google.com jako hosta, włączenia SSL-a i podania swoich danych. PS. Trzeba jeszcze zmodyfikować kilka rekordów w DNS-ach (zamień gmail.com na swoją domenę). Kropki w rekordach również są ważne. Często okazuje się, że nie mamy możliwości ingerencji w rekordy SRV dla swojej domeny. Zazwyczaj wystarczy mail do administratora i problem z głowy. :)

  • Pamiętaj o stosowaniu „dobrych” haseł. Jeśli się do tego nie zastosujesz, to na swój JID będziesz mógł(mogła) się zalogować wyłącznie przez oryginalnego klienta. Męczyłem się z tym parę ładnych dni, słowa uznania należą się tu Sinxowi za poświęcenie czasu na rozpracowanie problemu.

Pozostaje mi tylko życzyć powodzenia i jak coś, to eriz//pcinside.pl. ;)

5 komentarzy

dopisz swój :: trackback :: RSS z komentarzami

RSS z komentarzami :: trackback

Skomentuj

Możesz używać znaczników XHTML. Dozwolone są następujące tagi: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre lang="" line="" escaped="" cssfile="">

Wszystkie komentarze przechodzą przez moderację oraz filtry antyspamowe. Nie zostanie opublikowany komentarz, jeśli:

  • Jego treść obraża kogokolwiek.
  • W treści znajdują się wulgaryzmy i słownictwo ogólnie uznane za nieprzyzwoite.
  • Mam wątpliwości co do autora wpisu (Wszelkie anonimy są kasowane - niezależnie od zawartości - wpisz prawdziwy e-mail. Jeśli usunąłem, Twoim zdaniem, komentarz niesłusznie - daj znać). Zdarza się, iż sprawdzam kim jest komentujący.
  • Zawiera jakąkolwiek formę reklamy.

Warning: Undefined variable $user_ID in /usr/home/er1zpl/domains/eriz.pcinside.pl/public_html/weblog/wp-content/themes/inBlueDiary/comments.php on line 112

Szufladka