eRIZ's weblog

PHP, webdesign, Linux, Windows i inne, bo nie samym chlebem człowiek żyje

Siemens x55/x65: WAVE jako dzwonek – realtone

W wielu telefonach, jako format nagrywania, wykorzystywany jest AMR. Cóż, jakością to nie grzeszy, na dzwonek nie we wszystkich da się taki plik ustawić.

Ale Siemensy obsługują pliki WAVE, więc posiadacze tych telefonów mogą się cieszyć „melodyjkami” trochę lepszej jakości niż dyktafonowe nagrania.

A więc, do dzieła!

Technicznie…

WAVE’y najczęściej zapisywane są w formacie PCM, o rozdzielczości 44100 Hz. W Siemensach, wykorzystywany jest kodek zwany IMA ADPCM, a pliki mogą mieć maksymalną rozdzielczość 16 kHz (oczywiście monofoniczne ;P). No, nie jest to jakość powalająca; gorsza niż mp3, ale lepszy rydz niż nic. Oczywiście, pamiętajmy, aby uwzględnić to, że pliki uzyskane po przekonwertowaniu będą trochę większe aniżeli AMR-y.

Ale jeśli posiadasz kartę pamięci/wystarczającą ilość wolnego miejsca, to nie ma problemu. ;]

Przygotowanie materiału.

Zwykle, kandydatem na nową melodyjkę jest już jakiś plik zakodowany w formacie mp3/wma/etc. Jeżeli jesteśmy bardzo leniwi, to możemy skorzystać z jakichś transkoderów dostępnych na Sieci i za ich pomocą rozkodować muzykę. Ja pokażę, jak rozkodować i/lub dociąć odpowiednie fragmenty.

Potrzebujemy jakiegoś edytora audio; nam się przyda Audacity. Pobieramy stabilną wersję i instalujemy. Nie jest to jakieś szczególnie skomplikowane zadanie; wystarczy sposób budowlany (czytaj: cegła na klawiszu enter) i uruchomić program.

Otwieramy interesujący nas plik (prościej się nie da ;P), czekamy, aż się załaduje (w zależności od prędkości procesora i długości dźwięku).

Potem program wygląda mniej więcej tak:

Audacity

I tu mamy pewną dowolność – tak, jak w edytorze tekstu, mamy możliwość przycinania, wyciszania, nakładania efektów na dźwięk. Wystarczy kilka minut na „wyczajenie” interfejsu i sposobu zaznaczania/edycji dźwięku i każdy sobie dostosuje do własnych potrzeb. ;]

Jeśli wszystko już docięliśmy, wg nas jest OK, zapisujemy to jako WAVE (file – export to wave) i czekamy, aż program skończy pracę.

Konwersja

Potrzebujemy programu SOX z nakładką. To właśnie on umożliwi przekonwertowanie zwykłego WAVE’a na IMA ADPCM. Po ściągnięciu i rozpakowaniu, uruchamiamy sox_gui. Klikamy na pierwsze pole edycyjne i wskazujemy na plik wyeksportowany wcześniej z Audacity. Po kliknięciu na drugie pole, wybieramy miejsce docelowe (czyli plik, który jest przeznaczony do zapisania na telefonie).

Sox

Po kliknięciu na convert zostanie uruchomiona właściwa konwersja, co oznajmi nowe okienko. Po jego samoczynnym zamknięciu możemy wgrać dzwonek na telefon. ;]

Z dedykacją. ;]

2 komentarze

dopisz swój :: trackback :: RSS z komentarzami

RSS z komentarzami :: trackback

Skomentuj

Możesz używać znaczników XHTML. Dozwolone są następujące tagi: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre lang="" line="" escaped="" cssfile="">

Wszystkie komentarze przechodzą przez moderację oraz filtry antyspamowe. Nie zostanie opublikowany komentarz, jeśli:

  • Jego treść obraża kogokolwiek.
  • W treści znajdują się wulgaryzmy i słownictwo ogólnie uznane za nieprzyzwoite.
  • Mam wątpliwości co do autora wpisu (Wszelkie anonimy są kasowane - niezależnie od zawartości - wpisz prawdziwy e-mail. Jeśli usunąłem, Twoim zdaniem, komentarz niesłusznie - daj znać). Zdarza się, iż sprawdzam kim jest komentujący.
  • Zawiera jakąkolwiek formę reklamy.

Warning: Undefined variable $user_ID in /usr/home/er1zpl/domains/eriz.pcinside.pl/public_html/weblog/wp-content/themes/inBlueDiary/comments.php on line 112

Szufladka