eRIZ's weblog

PHP, webdesign, Linux, Windows i inne, bo nie samym chlebem człowiek żyje

O przyszłości WWW słów kilka…

Korzystając z odrobiny wolnego czasu, pragnę podzielić się z Wami swoją skromną refleksją na temat przyszłości budowania serwisów internetowych.

CSS, JS, XML, XSLT i wiele, wiele innych technologii, które powstały ku służbie nowoczesnemu Internetowi przez osiemdziesiąte wrota (:80). Wszystko by było pięknie i jak w bajce, ale…

Internet Exploder 6… Jaka idealna by wręcz była praca webdesignera, gdyby nie ta tzw. „przeglądarka”. Ile to razy spędzała sen z powiek komukolwiek, kto próbował utworzyć kompatybilny z nią jakikolwiek nowoczesny layout…? A ile to razy trzeba było pójść na kompromis, bo dostosowanie layoutu specjalnie dla IE wymagało karkołomnych kombinacji podczas, gdy w prawdziwych przeglądarkach wystarczyło się dostosować do wytycznych W3C?

Przykład: jak wykonać laya składającego się z dwóch kolumn, które będą się równo rozciągały w zależności od zawartości? W przeglądarkach wystarczy display: table-cell. W IE? Trzeba kombinować przez expressions. Ok, ale to nie jest rozwiązanie, a jedynie jego obejście. Ktoś zablokuje „wykonywanie aktywnych skryptów” i wszystko idzie gdzieś (no chyba, że mam złe informacje). Sam fakt, że wolniej działa…

Ale to tylko jeden przykład… Nie wszystko tyczy się wyłącznie Explodera. Weźmy pod uwagę np. pomysł z tagiem &ltvideo />. Ok, będą obsługiwały Firefox i Opera, ale co z IE? Każdy będzie instalował wtyczkę/łatkę do tego? 100%, że tylko nieliczni.

Do czego piję? Dużo webmasterów pracuje dla osób, których nie obchodzą użyte technologie; „ma działać i już!” Ok, przygotowane, wszystko działa, ale pod IE6 – kaplica. A Pani Jadzia z sekretariatu nie będzie się rozwodziła nad tym, z jaką przeglądarką współpracuje strona, tylko będzie potrzebowała materiałów, aby powrócić do swojej papierkowej roboty.

I po co nowe technologie, skoro wciąż istnieje skuteczny hamulec, jakim jest IE6? Ich NIE DA SIĘ WPROWADZIĆ, to jest niemożliwe, aby wszystkie działały jak powinny. No way!

XSL/XHTML: w IE6 można wyłącznie pomarzyć, na sam nagłówek application/xml+xhtml przeglądarka nie reaguje ciekawie (czytaj: zamiast otwierać, chce zapisywać na dysku…). I jak tu ma się sieć rozwijać, jak jest taki balast…?

Użytkownik jest osobą z natury leniwą, ale to bardzo leniwą i nie będzie czegoś uaktualniać, skoro to działa. Utopijną wizją byłoby w tym wypadku jakieś rozporządzenie nakazujące używanie czegoś innego niż IE6. I powiedzmy dwa tygodnie prac społecznych dla „buntowników”. ;P

Utopia, wiem… ;]

Ale co zrobić; mamy do dyspozycji tyle technik, tyle środków, ale jak tu wszystkich zadowolić…? Odpowiedź na to pytanie zostawiam Tobie, Czytelniku – nie ma IMHO jednoznacznej, pasującej do wszystkich sytuacji.

6 komentarzy

dopisz swój :: trackback :: RSS z komentarzami

RSS z komentarzami :: trackback

Skomentuj

Możesz używać znaczników XHTML. Dozwolone są następujące tagi: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre lang="" line="" escaped="" cssfile="">

Wszystkie komentarze przechodzą przez moderację oraz filtry antyspamowe. Nie zostanie opublikowany komentarz, jeśli:

  • Jego treść obraża kogokolwiek.
  • W treści znajdują się wulgaryzmy i słownictwo ogólnie uznane za nieprzyzwoite.
  • Mam wątpliwości co do autora wpisu (Wszelkie anonimy są kasowane - niezależnie od zawartości - wpisz prawdziwy e-mail. Jeśli usunąłem, Twoim zdaniem, komentarz niesłusznie - daj znać). Zdarza się, iż sprawdzam kim jest komentujący.
  • Zawiera jakąkolwiek formę reklamy.

Warning: Undefined variable $user_ID in /usr/home/er1zpl/domains/eriz.pcinside.pl/public_html/weblog/wp-content/themes/inBlueDiary/comments.php on line 112

Szufladka