eRIZ's weblog

PHP, webdesign, Linux, Windows i inne, bo nie samym chlebem człowiek żyje

Wybudzanie komputera i harmonogram zadań w Windows 7

Ciekawi mnie, ile osób nie-technicznych wie o tym, czy istnieje i do czego służy twór zwany Task Schedulerem, czy po polsku Harmonogramem Zadań. Techniczni na pewno wiedzą o tym, że istnieje możliwość automatyzacji pewnych zadań w systemie, nie tylko w Windows.

Ale zdziwiony byłem, jak potężne się stało to narzędzie na przestrzeni różnych wersji Windows. Odkryłem to przypadkowo – chciałem odpalać aplikację zaraz po wybudzeniu komputera ze stanu uśpienia. Nie da się? Błąd: da się!

W innych systemach jest od dawna coś takiego – ktoś z użytkowników systemów POSIX-owych nie słyszał o Cronie? No właśnie. ;) Sęk w tym, że windowsowa edycja tego potworka ostatnio służy do czegoś więcej niż tylko do uruchamiania zadań o podanej godzinie.

Od ostatnich wersji Windows, Harmonogram potrafi reagować na zdarzenia dopisywane do systemowego Dziennika Zdarzeń. Zupełnie jak skrypty monitorujące dzienniki w POSIX-ach. Przyznam, że do Windows XP DZ był traktowany przez niektóre aplikacje po macoszemu i nie było czegoś ujednoliconego jak to jest w przypadku np. Linuksa. Jednak obecnie wreszcie udaje się ogarnąć cały ten chaos.

Harmonogram zadań jest dostępny w Zarządzaniu Komputerem (compmgmt.msc).

Dodawanie nowego zadania nie jest specjalnie trudne – pod warunkiem, że wiemy, czego chcemy. Wszystko jest dość intuicyjnie zaprojektowane, co mnie początkowo trochę zdziwiło, ponieważ tego typu narzędzia zwykle były nieprzyjemne w użytkowaniu…

uruchamianie po wybudzeniu

Ktoś powie, po co?. Może być multum różnych sytuacji – czy zrestartowanie programu, zapisanie nowego IP, wiele innych. Najbardziej mnie przerażała kwestia wykorzystania osobnej aplikacji do sprawdzania, czy komputer został wybudzony, bądź nie.

Aż w pewnym momencie doznałem oświecenia – przecież Harmonogram był ostatnio odpicowany. Pogrzebałem co nieco, czy nie było zdarzenia pozwalającego na wykonanie akcji przy wybudzeniu. Niestety, nie było. Znalazłem za to innego potwora:

Co oznacza ten zrzut? Ano to, że możemy monitorować systemowe Dzienniki Zdarzeń na podstawie konkretnego wystąpienia, źródła oraz rodzaju. Również po XML (dla mnie trochę przerost formy nad treścią, ale…). I w tym momencie pozbierałem żuchwę z podłogi, ale zaraz – mam już czym sprawdzać, czy wybrane zdarzenie wystąpiło, czy nie, ale czy system dopisuje coś nam odpowiadającego. No to zajrzyjmy do dzienników (eventvwr.msc):

Okazuje się, że system jednak tworzy zdarzenie przyporządkowane wybudzeniu komptera. To teraz wykorzystajmy je do własnego celu. Tworzymy nowe zadanie, ale jako wyzwalacz wybieramy zdarzenie. Teraz pozostaje podać jego parametry.

I tu nie kumam jednego – w Dzienniku Zdarzeń nazwy są nieco inne od tych, które mamy dostępne na liście wyzwalacza. Aby uruchomić zadanie po wybudzeniu komputera ze stanu uśpienia/hibernacji, podajem parametry:

  • Dziennik: Microsoft-Windows-Kernel-Power/Thermal-Operational
  • Źródło: Kernel-Power
  • ID zdarzenia: 1

Zatwierdzamy metodą cegły-na-enterze nasze zadanie i dokonujemy jazdy próbnej. ;) Działa? ;)

niedoróbki

Sam sposób sprawdza się wyśmienicie, jednak interfejs jest, momentami, trochę niedorobiony – np. przy zaawansowanym filtrowaniu zdarzeń, po zapisaniu, mamy możliwość wyłącznie edycji zapytań XPath, już nie wyklikamy ustawień. Warto o tym pamiętać.

Brak komentarzy

dopisz swój :: trackback :: RSS z komentarzami

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

RSS z komentarzami :: trackback

Skomentuj

Możesz używać znaczników XHTML. Dozwolone są następujące tagi: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wszystkie komentarze przechodzą przez moderację oraz filtry antyspamowe. Nie zostanie opublikowany komentarz, jeśli:

  • Jego treść obraża kogokolwiek.
  • W treści znajdują się wulgaryzmy i słownictwo ogólnie uznane za nieprzyzwoite.
  • Mam wątpliwości co do autora wpisu (Wszelkie anonimy są kasowane - niezależnie od zawartości - wpisz prawdziwy e-mail. Jeśli usunąłem, Twoim zdaniem, komentarz niesłusznie - daj znać). Zdarza się, iż sprawdzam kim jest komentujący.
  • Zawiera jakąkolwiek formę reklamy.

Szufladka