eRIZ's weblog

PHP, webdesign, Linux, Windows i inne, bo nie samym chlebem człowiek żyje

Konta użytkowników w Windows XP Home Edition

W Windows XP Pro użytkownik dostaje od razu cały „scyzoryk” do zarządzania komputerem – przystawki do MMC służące do zarządzania systemem są naprawdę niezłymi narzędziami. Ale…? Co mają zrobić użytkownicy edycji domowej tego właściwie już legendarnego systemu?

Prolog

Tak naprawdę, domowemu użyszkodnikowi (:P) edycja Pro praktycznie wcale się nie przydaje; w domu raczej nikt nie będzie stawiał sieci opartej na domenie, czy też korzystał z szyfrowania NTFS (jest po prostu badziewne ;P).

Tak, czy siak – obie wersje obsługują NTFS, a co za tym idzie – uprawnienia do obiektów. O ile w przypadku edycji Professional można bez problemu zarządzać zabezpieczeniami plików (wystarczy wyłączyć proste udostępnianie plików), czy użytkownikami (przystawka Użytkownicy i grupy lokalne), to w Home sprawa nie jest już taka prosta… Swoją drogą, polityka Microsoftu przypomina w tym miejscu tą stosowaną przez producentów sprzętu – sprzęt taki sam, tylko firmwarem się bawić. ;P Co to ma do XP? Wszystkie potrzebne nam funkcje tak naprawdę są dostępne, tylko nie można się do nich dostać. Tak w najprostszym przypadku można to wytłumaczyć. Nie wierzysz? Wystartuj Windows w trybie awaryjnym, zaloguj się na konto administratora i zobacz, co masz w uprawnieniach do pliku. To samo, co w Professional, ale „normalnie”. Z zarządzaniem użytkownikami sprawa jest już trochę bardziej skomplikowana. Ale poradzimy sobie. ;]

Scyzoryk

Każdy wytrawny szklarz wie, że standardowym zestawem aplikacji i narzędzi, które są dołączone do systemu, to można sobie co najwyżej… No fakt, nie zawsze, ale jest to dosyć częsta sytuacja – sprawnie działający system nie obejdzie się bez dodatkowych aplikacji. Znam desperatów, którzy odtwarzają sobie empetrójki przez Windows Media Playera (brrrrr…), ale kto o zdrowych zmysłach wytrzymałby takie tortury dla systemu na dłuższą metę…? Ok, pora przejść do meritum.

W standardzie…

Pierwszym narzędziem, które powinno choć w minimalnym stopniu zrekompensować, to mniej „user-friendly” wersja apletu Konta użytkowników dostępnego standardowo w panelu sterowania. Ale, jak to zwykle bywa, najciekawsze aplikacje są zawsze poukrywane przed wścibskimi. Tak to się ma z omawianym teraz przeze mnie programem – uruchamiamy go poleceniem control userpasswords2 (ale trudna nazwa, haha!). Trochę spartańskie okienko, ale co możemy dzięki niemu zrobić?

  • w(y)łączyć automatyczne logowanie przy starcie systemu

    Wystarczy odhaczyć checkboksa Aby używać tego komputera…, podać nazwę i hasło dla konta i tyle. Czasem przydatna opcja. ;] PS. Nie oznacza ona, że nie będzie można zalogować się na inne konta – zawsze jest opcja wyloguj. ;]

  • dodać/usunąć użytkownika

    No, tu chyba nie ma co komentować. ;] Kreator przy dodawaniu, potwierdzanie przy usuwaniu i to właściwie tyle.

  • przyporządkować użytkownika do grupy

    No, tu już zaczną wychodzić spartańskie możliwości tego badziewia – można przyporządkować tylko do jednej grupy i nie można utworzyć/usunąć grupy.

Ok, koniec z tym „programikiem”; więcej praktycznych walorów nie ma. Przynajmniej dla nas, ale – jak sądzę – dla sporej większości.

Teraz pora na trochę cięższą artylerię…

Zarządzanie użytkownikami – User manager for XP/Vista Home

Tak się niefortunnie złożyło, że konto użytkownika, na którym pracuję, z jakichś niewyjaśnionych i – do tej pory – nieznanych mi powodów, po prostu zniknęło ze wszystkich możliwych list pomimo, iż w katalogu domowym folder sobie grzecznie leżał i mogłem się na nie zwyczajnie logować. Tylko nigdzie nie mogłem nim zarządzać. ;P

Potrzebowałem szybko jakiegoś programiku, który by mi pomógł (niestety, lusrmgr.msc nie ma…). Znalazłem program zwany User Manager for XP/Vista Home. Jest to „kopia” przystawki znanej z edycji Professional Windows. I to dosłownie – możliwości są (niemal) identyczne – można zarządzać uprawnieniami grup/użytkowników, dodawać/przenosić ile tylko dusza zapragnie. Program trochę dziwnie zorganizowany, ale jednak czytelny i po kilku minutach można do wszystkiego dojść. Jedyny mankament – cena… Shareware, ale jeśli masz problemy z kontami i potrzebujesz jakiegoś narzędzia „na szybko” – instaluj bez namysłu.

Programem uzupełniającym możliwości Managera może być AccountView NCS-a. Darmowy, niektórych opcji mu brakuje, ale całkiem przyzwoity.

Uprawnienia do systemu plików

Można włączyć tryb awaryjny i sobie wszystko „wyregulować”, ale powiedzmy sobie szczerze – cały czas będziesz restartować do trybu awaryjnego tylko po to, aby zmienić uprawnienia jednego pliku…? Nie sądzę. ;P

W poszukiwaniu remedium na te problemy, natknąłem się kiedyś na Fajo XP FSE. Fakt, funkcjonalnie identycznie, jak pierwowzór. Ale czasem bywa zawodny; niestety, nie pamiętam już, czemu konretnie z niego zrezygnowałem…

Za to znowu przyda się narzędzie ze stajni NCS. Program ACLView pozwala na praktycznie dowolne manipulowanie uprawnieniami systemu plików, dla dowolnych obiektów. Wszystko cacy i gra gitara. ;]

Epilog

Scyzoryk geeka, obojętnie jakiego „rodzaju”, musi byc cały czas wzbogacany – inaczej zginie/będzie cierpiał. ;P Mam nadzieję, że komuś uratowałem skórę tym artykułem i nie musi cierpieć z powodu cholera, wcięło mi wszystkie pliki! lub innych anomaliów związanych z kontami/uprawnieniami pod Windows.

3 komentarze

dopisz swój :: trackback :: RSS z komentarzami

RSS z komentarzami :: trackback

Skomentuj

Możesz używać znaczników XHTML. Dozwolone są następujące tagi: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre lang="" line="" escaped="" cssfile="">

Wszystkie komentarze przechodzą przez moderację oraz filtry antyspamowe. Nie zostanie opublikowany komentarz, jeśli:

  • Jego treść obraża kogokolwiek.
  • W treści znajdują się wulgaryzmy i słownictwo ogólnie uznane za nieprzyzwoite.
  • Mam wątpliwości co do autora wpisu (Wszelkie anonimy są kasowane - niezależnie od zawartości - wpisz prawdziwy e-mail. Jeśli usunąłem, Twoim zdaniem, komentarz niesłusznie - daj znać). Zdarza się, iż sprawdzam kim jest komentujący.
  • Zawiera jakąkolwiek formę reklamy.

Warning: Undefined variable $user_ID in /usr/home/er1zpl/domains/eriz.pcinside.pl/public_html/weblog/wp-content/themes/inBlueDiary/comments.php on line 112

Szufladka