eRIZ's weblog

PHP, webdesign, Linux, Windows i inne, bo nie samym chlebem człowiek żyje

DIY – pendrive jako dysk twardy

Prędkości osiągane przez współczesne pamięci przenośne są coraz wyższe. To nie jest to samo, co kilka lat temu, kiedy to 10 MiB/s podczas odczytu było niezłym wynikiem. Dzisiaj są to wyższe prędkości, a w przypadku stosowania czytników kart pamięci (choćby CompactFlash x233) nawet kilkukrotnie.

Wszystko fajnie, jednak jest jeden mankament, który czasem uniemożliwia efektywne wykorzystanie nośnika.

studium przypadku

Za każdym razem taki przenośny dysk jest montowany w systemie jako urządzenie wymienne. W czym to przeszkadza? Najdotkliwszą jest sytuacja, gdy program, z którego na co dzień korzystamy, uniemożliwia wykorzystanie nośnika jako np. scratch disk (m. in. w programach Adobe jest to dodatkowa przestrzeń a’la plik wymiany; przeznaczony na cache, histogramy, etc). Dyski wymienne po prostu są pominięte na liście wyboru lokalizacji danych tymczasowych dla tych programów. Dysku wymiennego nie da się również spartycjonować, ale to IMHO mniejszy problem, który również rozwiążemy. ;)

Wszystko da się zrobić. Wystarczy oszukać system tak, aby traktował urządzenie jako zwykły twardy dysk. Niestety, fabrycznych sterowników przeznaczonych do tego celu nie ma.

przygotowanie sterownika

W naszej sytuacji będziemy wpajać Windows, że stary poczciwy pendrive Canyon 512 MiB, to dysk twardy. Pobieramy sterownik Hitachi Microdrive (akceptujemy warunki licencji; plik zajmuje mniej niż 10 KiB).

zrzut z napędów

Teraz namierzamy delikwenta w Menedżerze Urządzeń systemu (wystarczy devmgmt.msc w polu Uruchom). Znajduje się on w gałęzi Stacje dysków, u mnie pendrive zgłasza się jako 512MB USB2.0FlashDrive USB Device.

menedżer urządzeń

Pora rozpakować sterownik. Niestety, nie zawiera on informacji o wszystkich nośnikach (jest to nierealne), więc będzie trzeba będzie dopisać nasze urządzenie do listy obsługiwanych. W tym celu, otwieramy właściwości napędu, na zakładce Szczegóły jest widoczna lista cech pendrive’a. Potrzebujemy identyfikatora wystąpienia urządzenia, zaznaczamy pozycję w okienku niżej i kopiujemy przy pomocy CTRL+C do schowka.

szczegóły

W jakimś ulubionym narzędziu służącym do edytowania kodu (notatnik, notepad++, notepad2, vi, etc) otwieramy plik cfadisk.inf, szukamy sekcji [cfadisk_device]. Są tam wypisane identyfikatory obsługiwanych przez sterownik urządzeń. Wystarczy dopisać identyfikator wg schematu: %Microdrive_devdesc% = cfadisk_install, + identyfikator wystąpienia urządzenia skopiowany wcześniej. Jeśli występuje na końcu ciąg znaków raczej nie mający użytecznego znaczenia,

U mnie wygląda to mniej więcej tak (dla identyfikatora USBSTOR\DISK&VEN_512MB&PROD_USB2.0FLASHDRIVE&REV_2.00\142E1941A5429E1C&0:

  1. %Microdrive_devdesc% = cfadisk_install,USBSTOR\DISK&VEN_512MB&PROD_USB2.0FLASHDRIVE&REV_2.00

instalacja

Sterownik instalujemy tak, jak dla każdego innego urządzenia (prawoklik na urządzeniu, Aktualizuj sterownik). Z tą różnicą, iż musimy wskazać ręcznie ścieżkę do katalogu z cfadisk. Po wskazaniu jedziemy do końca kreatora ignorując wszelkie ostrzeżenia.

instalacja

epilog

No i mamy kolejny HDD w systemie. ;)

efekt partycje

Chyba nie muszę przypominać, że od teraz odłączanie napędu trzeba poprzedzić bezpiecznym usuwaniem sprzętu.

PS. Przepraszam za mały poślizg w publikacji notki; musiałem sobie zmajstrować mały skrypt, który wykona za mnie brudną robotę z obrazkami we wpisach, kiedyś o nim napiszę. ;)

4 komentarze

dopisz swój :: trackback :: RSS z komentarzami

RSS z komentarzami :: trackback

Skomentuj

Możesz używać znaczników XHTML. Dozwolone są następujące tagi: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wszystkie komentarze przechodzą przez moderację oraz filtry antyspamowe. Nie zostanie opublikowany komentarz, jeśli:

  • Jego treść obraża kogokolwiek.
  • W treści znajdują się wulgaryzmy i słownictwo ogólnie uznane za nieprzyzwoite.
  • Mam wątpliwości co do autora wpisu (Wszelkie anonimy są kasowane - niezależnie od zawartości - wpisz prawdziwy e-mail. Jeśli usunąłem, Twoim zdaniem, komentarz niesłusznie - daj znać). Zdarza się, iż sprawdzam kim jest komentujący.
  • Zawiera jakąkolwiek formę reklamy.

Szufladka